Процесът по приемането на еврото в България де факто приключи, де юре не. Преминахме успешно през преходния период. Това заяви ръководителят на Механизма за еврото и председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов.
По думите му 87% от левовете вече са прибрани в БНБ. В обращение остават банкноти и монети на стойност 3,9 млрд. лева.
Само за изминалата седмица в клоновете на „Български пощи“ са реализирани 13 072 обменни операции на обща стойност 15 млн. лева.
Пуснатите в обращение у нас евробанкноти и евромонети до момента са на обща стойност над 7,5 млрд. евро. Те осигуряват нормалното функциониране на платежната система и обслужването на икономиката и населението, заяви още Владимир Иванов.
От началото на година до 27 февруари в МВР са регистрирани 163 случая за опити на прокарване в обращение на фалшиви евробанкноти, отчетоха от Механизма за еврото.












