Будапеща стана сцена на голям пробив в Шенгенското пространство, след като Австрия се съгласи да оттегли дългогодишното си вето върху присъединяването на Румъния и България. Пробивът беше обявен от унгарското председателство на Съвета на ЕС, което беше домакин на среща с министрите на вътрешните работи на Румъния, България и Австрия, съобщи БГНЕС, като цитира „Евронюз“.
Тримата министри подписаха „съвместно споразумение“, което да проправи пътя за пълноправно членство в Шенген, съобщи унгарски говорител.
На практика сделката означава премахване на проверките по вътрешните сухопътни граници, което е последното оставащо препятствие, след като в началото на тази година паспортните проверки по морските и въздушните граници бяха окончателно премахнати.
Според подписаното днес съвместно изявление ще бъде въведен временен граничен контрол между Унгария и Румъния и между Румъния и България за срок от най-малко шест месеца, за да се „предотврати всяка сериозна заплаха за обществения ред и вътрешната сигурност“.
За да стане факт, споразумението от Будапеща трябва да бъде одобрено единодушно от държавите членки.
Европейският комисар по вътрешните работи Илва Йохансон обяви, че гласуването ще се състои на 12 или 13 декември и че се надява до 1 януари проверките по сухопътните граници да бъдат напълно премахнати.
Служебният премиер на България Димитър Главчев потвърди тази дата. „Всичко върви по план, остава да се вземе финалното решение за Шенген на 12 декември. Ще има контрол, за да се следи тенденцията и да се реагира своевременно. Ще има и 100 души, които ще отидат на българо-турската граница пак в същия състав – от България, Румъния, Унгария и Австрия, които ще следят какво се случва след тези промени на 12 декември“, добави Главчев.
Пробивът идва в деликатен момент за Шенген: няколко държави-членки, сред които Германия и Франция, въведоха отново гранични проверки в опит да контролират незаконната миграция, въпреки че експертите се съмняват в ефективността на тази едностранна мярка.