- Advertisement -spot_imgspot_img
БългарияБългария отбелязва 150 г. от Априлското въстание

България отбелязва 150 г. от Априлското въстание

- Advertisement -spot_imgspot_img

С поредица от събития в София и страната ще бъде отбелязана 150-годишнината от Априлското въстание. Именно днешната дата – 20 април, поставя началото на едно от най-значимите събития в българската история.

Централното събитие в столицата ще бъде тържественият концерт в Националния дворец на културата, организиран от Министерството на културата. От 19 ч. на сцената ще излязат Симфоничният оркестър на Българското национално радио и Смесеният хор на БНР. Солисти ще бъдат Красимира Стоянова и Светлин Русев, със специалното участие на Марио Ангелов. В програмата са включени произведения на Добри Христов, Панчо Владигеров, Парашкев Хаджиев, Любомир Пипков и Марин Големинов.

По-рано през деня, от 11 ч. в Ректората на Военната академия „Георги Стойков Раковски“, ще започне тържествена научна сесия, посветена на годишнината, с участие на учени от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Българската академия на науките и други институции.

От 17 ч. в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ ще бъде открита съвместна фотодокументална изложба с Държавната агенция „Архиви“, представяща архивни свидетелства за подготовката, хода и последиците от въстанието.

През целия ден Столичната община организира редица инициативи. В Борисовата градина 500 ученици ще се включат в образователната игра „По стъпките на героите“, посветена на революционните дейци. Открит урок за Райна Княгиня ще се проведе в едноименния музей, а вечерта от 18 ч. в Театър „Възраждане“ ще бъде представен моноспектакъл, посветен на нейната личност.

Културната програма включва и изложбата „Световният отзвук от Априлското въстание 1876“ (в градина „Кристал“) и прожекции на документалния филм за Тодор Каблешков (в пространството на Ларгото). С вход свободен ще работят Регионалният исторически музей, Софийската градска художествена галерия и детският център Музейко.

Днес Българска народна банка пуска в обращение и сребърна възпоменателна монета „150 години от Априлското въстание“. Тя е от серията „Българско възраждане“ и е с номинална стойност 10 евро. Тиражът е 5000 броя, а цената на монетата при пускане в обращение е 144 евро. Автор на художествения проект е Светлин Балездров. В центъра на монетата от лицевата страна стои емблемата на БНБ с годината „1879“ върху лентата, под нея е Мостът на Първата пушка в Копривщица, годината на емисията „2026“ и номиналната стойност. На околовръста е изписано „БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА“. На обратната страна на монетата има революционното знаме с надпис „СВОБОДА ИЛИ СМЪРТЬ“ и лъв с корона. Под него е изписана годината „1876“ с лаврови клонки. На околовръста има надпис „150 ГОДИНИ ОТ АПРИЛСКОТО ВЪСТАНИЕ“.

- Advertisement -spot_imgspot_img
Последни новини
- Advertisement -spot_img
Свързани статии
- Advertisement -spot_img