Денят на храбростта и празник на Българската армия – 6 май, честваме днес.
В столицата датата ще бъде отбелязана с водосвет на бойните знамена и на знамената светини, отслужен от патриарх Даниил. Началото е от 10 ч. пред паметника на Незнайния воин в София с прелитането на вертолет с националния флаг на Република България. В ритуала ще участват представителни роти от Националната гвардейска част и Съвместното командване на специалните операции, знаменен взвод със знамената светини, Гвардейският представителен духов оркестър и Представителният духов оркестър на сухопътните войски.
При изпълнението на националния химн по време на водосвета на бойните знамена ще бъдат произведени 20 артилерийски салюта. В знак на признателност към българските воини, загинали за свободата на родината, пред паметника на Незнайния воин ще бъдат положени венци и цветя. В края на ритуала, след преминаването в тържествен марш на представителните роти, над площад „Александър Невски“ ще прелетят самолети C-27J „Spartan“, Су-25, F-16 Block 70 и МиГ-29.
В 12 ч. пред сградата на Администрацията на президента на Република България ще бъде извършена тържествена смяна на почетния гвардейски караул.
Денят на храбростта и празник на Българската армия ще бъде отбелязан с водосвет на бойните знамена и във Варна, Велико Търново, Плевен, Пловдив и Стара Загора. Тържествените ритуали ще започнат в 10 ч. на 6 май. Час по-рано – от 9 ч., в района на Военноморската база – Варна, ще има ритуал по издигане на военноморския флаг и флаговете за разцветяване на военните кораби.
Планирани са и празнични концерти на открито: днес в Сливен от 17 ч. на площада пред Общината с участието на военния духов оркестър на 13-о бригадно командване, във Велико Търново от 10,30 ч. пред паметника „Майка България“ с участието на военния духов оркестър на Националния военен университет „Васил Левски“, утре (7 май) в Ямбол от 12,30 ч. на площада пред Общината с участието на военния духов оркестър на 2-ра механизирана бригада.
По повод Деня на храбростта и празника на Българската армия Националният военноисторически музей (НВИМ) в София е подготвил изложбата „Създаден във война, съхранен с изкуство“. В празничния 6 май НВИМ ще работи от 10 ч. до 17 ч. с вход свободен. Жителите и гостите на столицата ще могат да разгледат също постоянната хронологична, външната експозиция и временните изложби и да присъстват на специално подготвената празнична програма. Само на 6 май в атракцията „Експонатите оживяват“, която ще се реализира при подходящи метеорологични условия, посетителите ще имат възможността да влязат в кабините на емблематични образци от външната експозиция – вертолети Ми-2, Ми-8 и ракетния комплекс 2К 52 Фрог „Луна-М“. За празничното настроение ще се погрижи Представителният духов оркестър на Сухопътните войски. Концертът ще започне в 15,30 ч.
Военноморският музей във Варна също ще работи от 10 ч. до 17 ч. днес с вход свободен за постоянната експозиция и новооткритата временна изложба „Горещата 1916. Войната за Добруджа“.
По традиция Посолството на Република България в Скопие, съвместно с Министерството на отбраната и фондация „Българска памет“, организира честване на Деня на храбростта и празник на Българската армия в Северна Македония. Тази година на 6 май на българския военен мемориал в Ново село, Струмишко ще бъде отслужена заупокойна молитва в памет на загиналите български военнослужещи и ще бъдат поднесени венци и цветя. В ритуала ще участват военнослужещи от Националната гвардейска част и офицери и курсанти от Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“.












