Първата задължителна матура по български език и литература на 20 май ще се проведе в 783 училища, в които ще бъдат разпределени 13 800 квестори. Това стана ясно на брифинг в Министерството на образованието и науката с участието на министър Георги Вълчев, заместник-министър Таня Панчева и експерти.
„Създадена е организация, нека всички ученици и техните семейства да бъдат спокойни“, каза проф. Вълчев. Той допълни, че тази година няма промяна във формата и в съдържанието на държавните зрелостни изпити.
Единственото изменение е техническо и е за улеснение на зрелостниците и на цялостния процес по провеждането на матурите. На предстоящата сесия идентификационната бланка с личните данни ще е неизменно свързана с първия лист за отговори и няма нужда учениците да я отделят и слагат допълнително в малко пликче, което после заедно с изпитната си работа да поставят в големия плик. Същата процедура ще се приложи и за националното външно оценяване след 7. клас.
Решението е взето миналата година. В началото на 2026 г. директорите на училища чрез РУО са информирани и системата е подготвена, защото тази процедура се прилага от няколко години за националното външно оценяване в 4. и в 10. клас. Взети са всички организационни мерки учениците да бъдат максимално облекчени, което ще намали стреса и възможностите за технически грешки.
Промяната не носи риск от нарушаване на анонимността на изпитните работи, защото в процеса на сканирането при оценителите отива само листът за отговори и когато работата е оценена, се извършва идентификацията чрез единния баркод, обясниха от МОН.
В рамките на майската сесия Министерството ще организира 88 отделни държавни зрелостни изпита. На тях, както и досега, ще се използва химикал, който пише с черен цвят.
Вторият задължителен ДЗИ по профилиращ предмет на 22 май ще се проведе в 1434 училища, а държавният изпит за придобиване на професионална квалификация – в 617.
Подадените заявления за явяване на задължителната матура по български език и литература са над 53 000. За втори ДЗИ по профилиращ предмет заявленията са над 24 000, а за държавния изпит за придобиване на професионална квалификация – над 28 000.
Резултатите ще бъдат обявени до 11 юни, след това в тридневен срок зрелостниците ще могат да се запознаят с оценените си изпитни работи в училищата, в които са положили матурите. Както и досега ще могат да се коригират само технически грешки.
Остава възможността за явяване на изпит за по-висока оценка по реда на ДЗИ при желание от страна на зрелостника. Този резултат не променя оценката в дипломата, но може да послужи при кандидатстване във висше училище.












