От днес всички новородени в България ще бъдат изследвани за още три тежки редки заболявания – спинална мускулна атрофия, тежки комбинирани имунни дефицити и муковисцидоза. Те се добавят към останалите три изследвания – фенилкетонурия, вроден хипотиреоидизъм, вродена надбъбречнокорова хиперплазия. Така общият брой на заболяванията, включени в масовия неонатален скрининг, става шест. Това съобщават от Министерството на здравеопазването.
Неонаталният скрининг се извършва между 48-ия и 120-ия час след раждането, като от петичката на бебето се вземат няколко капки кръв. Той позволява да се открият заболявания, които нямат видими симптоми при раждането. Това прави тестът, известен още като „тест с убождане на петичката“, изключително важен, казват специалистите.
По този повод служебният министър доц. Михаил Околийски и неговият заместник д-р Петър Грибнев посетиха Университетска акушеро-гинекологична болница „Майчин дом“ в София. Там се намира една от двете специализирани лаборатории, в които ще бъдат изпращани проби от цялата страна. Другата е разположена в СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“.
Директорът на „Майчин дом“ проф. Иван Костов и началникът на Националната генетична лаборатория към болницата д-р Ирена Брадинова показаха новата апаратура, която беше тествана през изминалата седмица.
„Неонаталният скрининг е една от най-важните профилактични програми в общественото здравеопазване. Няколко капки кръв, взети още в първите дни след раждането, могат да променят целия живот на едно дете. Колкото по-рано открием тези заболявания, толкова по-голям е шансът за нормално развитие“, заяви министър Околийски.












