Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) представи изкуствен интелект от ново поколение, създаден да работи на български език. Така страната ни става първата в Европейския съюз, която разполага с такъв високотехнологичен изкуствен интелект на собствения ѝ език, създаден от научна организация с държавно финансиране.
Технологията ще бъде достъпна в края на тази седмица, ще може да се използва свободно и да бъде внедрена в системата на всяка българска институция, компания или организация, стана ясно днес при представянето на научното постижение. Тя има няколко предимства. На първо място е информационната сигурност – българските организации и общество ще могат да използват модела, без да се налага да споделят данните си с външни компании. Освен това изкуственият интелект ще работи на български език и ще бъде запознат с местната фактология, култура, история и законодателство. Продуктите, които отразяват тези езикови особености, са в пъти по-ефективни от универсалните, казаха научният директор на INSAIT проф. Мартин Вечев и изпълнителният директор на структурата инж. Борислав Петров.
До края на седмицата учените от INSAIT ще финализират и пускането на чат приложение, което ще се използва свободно от цялото българско общество.
Новият технологичен модел превъзхожда на български в пъти по-големи и по-скъпи за ползване отворени модели като например 70-милиардния Llama 3.1 на Мета. Интересен факт е, че той превъзхожда и свободната версия на ChatGPT (GPT-4o-mini) и си съперничи с последната платена версия (GPT-4o) за чатпроизводителност на български. Това твърдение идва от самия GPT-4o след редица направени тестове, в които изкуственият интелект на американската компания OpenAI е ползван за арбитър между себе си и българския модел.
Подобни са и резултатите спрямо последните модели на Anthropic, друга водеща американска компания за изкуствен интелект.