Великденските добавки на над 1,6 милиона български граждани ще бъде изплатена с пенсиите за април. Това съобщават от Националния осигурителен институт (НОИ). Решението за допълнителната сума беше взето от служебния кабинет на заседание на 11 март.
По 50 евро допълнително ще получат пенсионерите, чиято пенсията или сбор от пенсиите, добавките и компенсациите към тях е до 390,63 евро включително, колкото е размерът на линията на бедност за тази година.
По 20 евро ще има за пенсионерите, чиято пенсия или сбор от пенсиите, добавките и компенсациите към тях е от 390,64 евро до 620,20 евро включително, т.е. до размера на минималната работна заплата за настоящата година.
Необходимите средства за изплащане на добавките са 57 800 000 евро. Те ще бъдат преведени от държавния бюджет към бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО).
По последни данни общият брой на пенсионерите у нас е 2 070 258. Това означава, че великденска добавка ще получат около 80% от тях.












