Близо 1,5 милиона туристи са посетили община Несебър през изминалата година, сочат данните от местата за настаняване с 10 и повече легла. Това прави общината най-посещаваната в цяла България. След Несебър се нареждат София с 1,3 млн. посетители и Варна с 1,2 млн. гости.
Тези три общини заедно с Пловдив и Балчик, които заемат четвърто и пето място, формират половината от туристическия поток в страната. В челната десетка попадат още Велинград, Банско, Бургас, Хисаря и Самоков, съобщава БГНЕС, като се позовава на изследване на Института за пазарна икономика (ИПИ).
През 2025 г. приходите от нощувки у нас достигат 1,4 млрд. евро, като над половината от тях се формират само от Несебър (382 млн. евро), Варна (252 млн. евро) и София (147 млн. евро).
Черноморските общини доминират по отношение на чуждестранните туристи – лидер отново е Несебър, Варна, Каварна, София и Пловдив.












