Нова техника за трансфер на автоложни (собствени) митохондрии в яйцеклетката на жената се използва за първи път в България. У нас тя е внедрена в Медицинския център „Димитров“, съобщават от здравното заведение.
В някои случаи неуспехът на процедурите по инвитро оплождане, особено при по-възрастни жени, се дължи на дефекти в митохондриите на яйцеклетките. В такъв случай се използва заместване на митохондриите на майчината яйцеклетка с такива от здрав донор. Освен за повишаване на успеваемостта на процедурите, техниката се използва и за намаляване на риска от предаване на наследствени митохондриални заболявания. Така бебето наследява по-голямата част от генетичната информация от родителите си, но малка част идва и от жената донор. Методът е известен като „получаване на бебета от трима родители“. Но освен етични, съществуват и чисто технически и законови ограничения, свързани с използването на донорски яйцеклетки. Това може да бъде избегнато чрез използване на митохондрии от соматични клетки на същата жена.
Отскоро във водещите центрове по репродуктивна медицина в света се използва трансфер на митохондрии, изолирани от кумулусните клетки на пациентката. За разлика от яйцеклетките, които са в яйчника на жената още от раждането (яйчников резерв) и митохондриите им „остаряват“ с времето, кумулусните клетки са млади, бързоделящи се клетки, образуващи се в конкретния цикъл. Доказано е, че техните митохондрии в много по-висока степен изпълняват специфичните си функции в сравнение с тези на яйцеклетката. След получаване на кумулус-ооцитните комплекси при пункция яйцеклетката се отделя, а от останалите кумулусни клетки чрез хомогенизиране и стъпково центрофугиране се изолират митохондрии.
Получените „млади“ митохондрии се инжектират в яйцеклетката (1 микролитър среда, съдържаща 500 – 5000 митохондрии, средно 3000 митохондрии/ооцит), обясняват от инвитро центъра.
МЦ „Димитров“ е единственият център в България, който към момента прилага новата технология.












