От 1 март над 20 ВиК оператора в страната ще въведат по-високи цени на водата. Това съобщи депутатът от „ГЕРБ – СДС“ и бивш регионален министър Николай Нанков. По думите му още днес от дружествата ще започнат официално уведомяване на клиентите за новите цени.
Нанков обвини за тази стъпка служебния кабинет. „Ново правителство, нова цена на водата“, каза народният представител.
Той припомни, че когато през декември Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) по-високи пределни цени на ВиК услугите от 1 януари 2026 г., регионалният министър в кабинета „Желязков“ Иван Иванов призова дружествата с държавно участие да не въвеждат новите цени в сила, за да не натоварват потребителите.
От „Продължаваме промяната – Демократична България“ контрираха, че цената на водата е поредната бомба, която правителството на Борисов и Пеевски е оставило за българските граждани.
„На 19 декември ръководството на КЕВР – същото ръководство, назначено от ГЕРБ, „ДПС – Ново начало“, БСП и ИТН, взе решение да увеличи цената на водата в България и само месец по-късно министърът на регионалното развитие призова ВиК холдинга, на който той е принципал, да не изпълнява против закона решението на КЕВР, и вече три месеца ВиК холдингът не е актуализирал цените на водата, това се направи чак днес – няколко дни след като встъпи новият служебен кабинет“, каза депутатът от ПП – ДБ Богдан Богданов.
„Отново ще повторя на всички онези, които се оправдават с решението на КЕВР от декември, че това са максимални, че това са пределни цени. В компетенциите на всеки министър на регионалното развитие и благоустройството е да даде указания на ВиК-тата да не прилагат тези цени, а да таксуват по старите цени“, каза в отговор Николай Нанков от ГЕРБ.
Депутатът посочи, че във ВиК – Кърджали повишаването ще е над 13,6%, във ВиК – Благоевград – над 12%, във ВиК – Русе – над 9%. Като фрапиращ пример той даде ВиК – Шумен, където поскъпването е с над 8,7%, а в областния град първо имаше три дни безводие заради повреда, след това една седмица водата беше с повишена мътност.
Към момента няма официални становища по казуса от КЕВР, Българския ВиК холдинг, Министерския съвет или Министерството на регионалното развитие и благоустройството.












