Ще връча първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на 7 май (четвъртък – бел. ред.) в 17 ч. Това съобщи президентът Илияна Йотова след консултациите с парламентарно представените политически партии и коалиции.
„Имам уверението от първата политическа сила – „Прогресивна България“, че ще дойдат с изпълнен мандат и се надявам да имаме гласувано правителство още на следващия ден (8 май), и от следващата седмица ще заработи новото българско правителство“, заяви държавният глава.
Тя определи днешните консултации с парламентарно представените партии като много съдържателни. „Всички дойдоха с вече готови законодателни програми, така че се надяваме Народното събрание да започне на бързи обороти още от следващата седмица“, добави Йотова.
Президентът отбеляза, че има общ приоритет – да се започне с бюджета. „Бюджет, който трябва да прекърши инфлационната спирала. Бюджет, който трябва да помогне на най-уязвимите и социално слабите“, каза Илияна Йотова.
Тя посочи, че едновременно с това всички са заявили своето желание и уверение, че това няма да стане на цената на повишаването на данъците, както и че всички социални плащания ще бъдат изпълнени.












