Общо четири операции за поставяне на кохлеарен имплант с помощта на роботизираната система OTODRIVE & OTOARM извършиха в Клиниката по УНГ болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Това съобщават от лечебното заведение. Високотехнологичната апаратура беше у нас тестово за една седмица. Тя беше предоставена от Университетската болница AKH във Виена. Разработката е на фирма MED-EL.
Технологията, която се прилага за пръв път в България и Югоизточна Европа, представлява високопрецизна роботизирана система, която подпомага хирурга при деликатни операции в областта на вътрешното ухо. Роботизираната ръка осигурява изключително стабилно и контролирано движение при поставянето на електродния масив на кохлеарния имплант, като минимизира риска от травма на чувствителните структури във вътрешното ухо и създава условия за още по-добри слухови резултати за пациентите, съобщават от ИСУЛ.
„Системата успява да постави електрода в деликатните структури на вътрешното ухо със скорост 0,1 милиметра в секунда, което човешката ръка няма как да направи чисто физически“, обясни ръководителят на Катедрата по УНГ болести в Медицинския университет – София доц. д-р Тодор Попов, който е преминал през специално обучение в клиниката във Виена, преди да извърши първата имплантация в Клиниката по УНГ болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
По време на интервенциите са поставени слухови импланти на две малки деца. При първото – на 2-годишна възраст, с вродена глухота, дефектът в слуха е установен още в родилното отделение, тъй като не е успяло да премине успешно задължителния слухов скрининг, който се прави на всяко новородено. На 3-месечна възраст е поставена диагнозата – пълна глухота. Детето вече има имплант на едното ухо, който е поставен, когато е било на една годинка. Той е дал добър резултат – малкият пациент вече произнася първите си думички. Сега е сложен имплант и на другото ухо. „Целта е да има малка разлика между двете операции, за да се осъществи по-добро говорно развитие“, обяснява проф. д-р Диана Попова, дмн, ръководител на Референтния център за кохлеарна имплантация и слухови нарушения към Клиниката по УНГ болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Второто дете е 3-годишно, отново с пълна глухота, при което слуховата загуба е била късно диагностицирана. Първоначално лекарите са се опитали да решат проблема със слухови апарати, които не са дали необходимия ефект, и се е наложило поставяне на слухов имплант в едното ухо. С операцията в края на миналата седмица такъв беше поставен и в другото. „След първата операция детето реагира на тихи звуци и е с отлични данни от слуховия скрининг. С втория имплант вярвам, че ще решим при него проблема окончателно“, обясни проф. д-р Диана Попова,.
При серията от операции с помощта на високотехнологичното оборудване, лекарите помогнаха и на двама възрастни да възприемат света около себе си по-добре.
Сред тях са мъж на 46 години, с прогресивна загуба на слуха още от тийнейджърска възраст в следствие на тежко заболяване, и 56-годишна жена, която оглушава още в младежка възраст, вследствие на лечение с гентамицин.












