Африканската футболна конфедерация обяви Мароко за новия шампион на континента. Домакините на изминалата Купа на африканските нации получават служебна победа с 3:0 над тима на Сенегал, който реално спечели финалния двубой.
Мароко отстъпи с 0:1 след продължение в сблъсъка за трофея, игран в Рабат на 18 януари. В края на редовното време, при резултат 0:0, домакините получиха право да изпълнят дузпа. Недоволни от това решение, гостите напуснаха терена за около 15 минути, но след завръщането им мачът продължи.
Халфът на Реал Мадрид Браим Диас направи пропуск от бялата точка, което съхрани надеждите на Сенегал. В продължението Пап Гей вкара единственото попадение в мача.
След мача Африканската футболна конфедерация наложи само финансови санкции на двете национални федерации – на Сенегал за това, че заради излизането им от терена мачът беше прекъснат, а на мароканците заради това, че не са успели да контролират публиката и официалните лица.
Новото решение, което отнема титлата на Сенегал, се позовава на чл. 82 от правилника на Африканската футболна конфедерация. Той гласи, че отбор, напуснал терена без съдийско позволение преди изтичането на редовното време, се обявява за загубил и се елиминира от състезанието, в което участва. В оригиналното решение след мача беше посочено, че срещата е завършена, въпреки напускането на терена.
Драмата с това кой е шампион на Африка едва ли приключва, тъй като Футболната федерация на Сенегал ще има право да обжалва това решение пред Спортния арбитражен съд в Лозана, съобщава БГНЕС.












