Лекарските комисии, които разглеждат документите за намалена работоспособност и издават медицинска експертиза ще имат пълен достъп до здравните досиета на пациентите и до цялата медицинска информация, вписана в Националната здравноинформационна система (НЗИС). Това стана ясно след среща между Министерството на електронното управление, Министерството на здравеопазването и „Информационно обслужване“.
От следващата седмица пилотно ще бъде осигурен достъп на лекарите от Националната експерта лекарска комисия (НЕЛК), а от началото на април достъп до пациентските досиета ще имат всички членове на трудово-експертните лекарски комисии в страната.
„Това ще позволи на експертните комисии да намалят драстично времето за разглеждане на документите и на пациентите няма да се налага да чакат с месеци ТЕЛК решенията“, каза министърът на електронното управление Валентин Мундров. Очаква се също нововъведенията да намалят злоупотребите при издаването на ТЕЛК решения.
За улеснение на гражданите от следващата седмица ще бъде актуализирано мобилното приложение еЗдраве с добавянето на модул „Медицинска експертиза“ в здравното досие на гражданите. Така пациентите ще имат достъп до цялата документация, свързана с освидетелстването – направления от общопрактикуващ лекар, протоколи от лекарска консултативна комисия (ЛКК), заявления, решения на ТЕЛК комисиите. Чрез приложението гражданите ще получават нотификации за движението на подадените документи, за насрочена дата на заседание на комисия, за издадено ТЕЛК решение и др.












