Пациентите с трайно намалена работоспособност вече могат да получават експертните решения от териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК) изцяло по електронен път, без да се налага да чакат получаването им по пощата или на място. Това стана възможно с разработването на допълнителна функционалност към Информационната система за контрол на медицинската експертиза (ИСКМЕ), благодарение на която всички граждани, които са регистрирани в Системата за сигурно електронно връчване (ССЕВ) и разполагат с електронен подпис, могат да получат документите си изцяло автоматизирано, съобщават от „Информационно обслужване“.
За да се възползват от нововъведението, пациентите с ТЕЛК трябва предварително да са регистрирани в ССЕВ и да са заявили изрично желание да получат документите си по електронен път. До този момент близо 2600 пациенти вече са се възползвали от тази възможност.
Така процесът по издаване на експертни решения за трайно намалена работоспособност на практика се дигитализира изцяло. През Информационната система за контрол на медицинската експертиза пациентите имат възможност да подават електронни заявления за освидетелстване, да прикачват допълнителна медицинска информация, необходима на ТЕЛК, да обжалват решения на комисия и др.
От октомври 2020 г., когато платформата беше пусната в експлоатация, са обработени над 850 000 заявления, а издадените експертни решения от ТЕЛК комисиите са над 840 000. За последните седем месеца са изцяло електронизирани над 40% от медицинските досиета на пациентите с медицинска експертиза.
Важно за пациентите е, че те могат да наблюдават и контролират целия процес по издаването на медицински експертизи. През мобилното приложение еЗдраве и през сайта на Националната здравноинформационна система (НЗИС) my.his.bg гражданите с трайно намалена работоспособност имат достъп до цялата налична документация, свързана с освидетелстването – направления от общопрактикуващ лекар, заявления, протоколи от лекарски комисии, решения на ТЕЛК комисиите и др.












