Как се спасяват хора при авиационно произшествие и как се ликвидират последствията от него – това демонстрираха днес представители на различни институции по време на учение в местността Стълпище в Русенска област, по поречието на река Дунав.
Целта беше да се провери и подобри подготовката на служителите при оценка на обстановката и вземане на решения в случай на самолетна катастрофа. „Районът е избран, за да бъде достатъчно сложна обстановката. Теренът е пресечен, има хълмове, височини, подходите не са равни, улиците са тесни, а реката допълнително усложнява дейността“, каза заместник-министърът на транспорта и съобщенията Живко Петров. Той посочи, че по този начин се отработва и водният компонент с катери, водолази и военноморски хеликоптер.
„Целта е да се направи възможно най-тежкият сценарий, за да се проиграят взаимодействието и координацията така, че при реален инцидент институциите да реагират по същия начин и в максимално съкратени срокове“, допълни още заместник транспортният министър. По думите му при усложнена обстановка по време на произшествие действията ще бъдат съчетани с помощ от румънска страна. Живко Петров добави, че има планове за още по-мащабно учение със спасяване на аварирал кораб по река Дунав.