Местните власти в Хърватия вече ще могат да забраняват продажбата на алкохол в магазините след определен час. Това стана възможно, след като парламентът на страната одобри промени в Закона за търговията.
Мярката е в опит да се ограничи пиенето на обществени места – проблем, който през последните години се превърна в сериозно предизвикателство за редица туристически дестинации в страната.
В местните медии и в социалните мрежи все по-често публикуват кадри на хора, предимно чуждестранни туристи, в тежко алкохолно опиянение, които пият по улиците, уринират на обществени места, вдигат шум и нарушават спокойствието на местните жители.
Забраната няма да важи за барове, ресторанти и заведения, съобщава АФП. Министърът на туризма Тончи Главина обясни, че целта е да се гарантира по-добро качество на живот за местните жители, „които искат да съжителстват нормално с туризма“.
Кметът на Сплит – града, който най-често попада във фокуса на вниманието заради сцените с пияни туристи – вече обяви, че продажбата на алкохол в магазините ще бъде забранена между 21ч. и 6 ч. Други популярни туристически дестинации, сред които остров Хвар и столицата Загреб, също заявиха, че обмислят въвеждането на подобни ограничения.
Туризмът е основен двигател на хърватската икономика и формира около 20% от брутния вътрешен продукт на страната. През миналата година държавата с население от 3,8 милиона души е посрещнала близо 22 милиона туристи.












